Rekuperacja – czym jest i jak działa?

    Jesteś tutaj! Techniczne Rekuperacja – czym jest i jak działa?

Rekuperacja – czym jest i jak działa?

April 25, 2022 Tech-synergy Comments Off

Co to jest rekuperacja i jak działa?

Prawidłowy przepływ powietrza jest niezwykle ważnym czynnikiem, determinującym komfort i zdrowie w każdym pomieszczeniu zamkniętym. W nowym budownictwie tradycyjna wentylacja grawitacyjna może okazać się jednak nieskuteczna, jeśli nie zapewni się jej rozszczelnienia, którym powietrze mogłoby napłynąć z zewnątrz. Na pomoc przychodzi nam jednak rekuperacja – z szeregiem innych, istotnych zalet, które gwarantują utrzymanie zdrowych warunków do życia. I to niezależnie od warunków na zewnątrz.

 

Czym jest rekuperacja powietrza?

Rekuperacja to stosunkowo nowy wynalazek, który został stworzony z myślą o największych bolączkach tradycyjnej klimatyzacji grawitacyjnej – uzależnieniu od temperatury zewnętrznej powietrza, brakiem użyteczności w budynkach energooszczędnych oraz wzrostem wilgotności i poziomu zanieczyszczeń w warunkach utrudnionego przepływu. Stale podnoszone normy zapotrzebowania energetycznego budynków wymusiły na architektach i inżynierach konieczność pogodzenia potrzeby utrzymania ciepła wewnątrz z wymaganym przepływem powietrza, gwarantującym zdrowe warunki w pomieszczeniach.

 

W dużym skrócie rekuperacja polega na pobieraniu ciepła, wydmuchiwanego z pomieszczenia tak, by mogło być ono przekazane chłodnemu strumieniowi z zewnątrz, nie mieszając ich ze sobą. W taki sposób udaje się pozbyć dwóch problemów jednocześnie – powietrze jest świeże, stale wymieniane i pozbawione większości zanieczyszczeń pokroju alergenów, pyłków oraz smogu atmosferycznego. Tym, jak dokładnie przebiega proces, zajmiemy się w dalszej części. W pierwszej kolejności przybliżymy najczęstsze skutki braku wentylacji bądź sytuacji, w której przepływ powietrza osiąga niewystarczającą wartość.

 

Konsekwencje braku odpowiedniej wentylacji

Ze skutkami niewystarczającej wymiany powietrza w pomieszczeniu mierzył się każdy z nas. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z długofalowych objawów takiego stanu – kosztownych zarówno dla zdrowia, jak i naszej kieszeni.

 

W kontekście ludzkiego zdrowia mówimy najczęściej o tzw. Syndromie Chorego Budynku. Nazwa ta opisuje zespół objawów, charakterystycznych dla słabo wentylowanych pomieszczeń, do których zaliczamy się m.in.:

  • zaburzenia pamięci i koncentracji;
  • bezsenność i problemy ze wstawaniem;
  • częste podrażnienia gardła, skóry i oczu;
  • infekcje, związane z obecnością bakterii i wirusów;
  • złe samopoczucie, zmęczenie;
  • zaostrzenie objawów alergii, chorób skóry, układu nerwowego i oddechowego;
  • nudności i w skrajnych przypadkach omdlenia.

Objawy te związane są ściśle ze zbyt wysoką wilgotnością oraz ograniczonym usuwaniem znajdujących się w nim zanieczyszczeń, takich jak alergeny, pyły, roztocza, gazy czy lotne związki organiczne, które mogą utrzymywać się w powietrzu przez długi czas.

 

Zła wentylacja może powodować również znaczne uszkodzenia samego budynku, który podczas chłodniejszych pór roku ulega zawilgoceniu poprzez skraplanie się pary wodnej, znajdującej się w powietrzu. Wzrost wilgotności ponad poziom 70% stanowi już prostą drogę do rozwoju trudnej (lub często wręcz niemożliwej) do usunięcia pleśni oraz grzybów, pogarszając jednocześnie izolację termiczną budynku. Grzyby i pleśń mogą pojawiać się w ościeżach okiennych, narożach pokoi, za meblami oraz w innych trudno dostępnych miejscach. Zbyt wysoka wilgotność uszkadza też drewniane meble, podłogi oraz inne, wrażliwe na parametry powietrza elementy wyposażenia domu.

 

Ryzyko powstawania tych zjawisk możemy ograniczyć do całkowitego minimum właśnie poprzez zastosowanie wentylacji rekuperacyjnej, niwelującej problem zbyt wysokiej wilgotności i zanieczyszczeń.

 

Jak działa rekuperacja?

Serce systemu wentylacyjnego, opartego o rekuperację, stanowi centrala rekuperacji z wymiennikiem, którego zadaniem jest odzysk ciepła. W pierwszej kolejności powietrze przepływa dwoma strumieniami. Pierwszy z nich stanowi zimne powietrze z zewnątrz, przechodzące przez zestaw filtrów, drugim zaś wilgotne powietrze, zaciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty, czyli charakterystyczne kratki na suficie i w ścianach.

 

Oba te strumienie spotykają się w wymienniku ciepła, przebiegając odrębnymi kanalikami, dzięki czemu nie mieszają się ze sobą. Pobrane z wewnątrz powietrze zostawia w rekuperatorze swoje ciepło po to, by powietrze z zewnątrz pobrało je następnie z powrotem. Za sprawą kanałów wentylacyjnych czyste i ciepłe powietrze transportowane jest następnie po całym domu, a brudne wydmuchiwane na zewnątrz.

 

Prostota działania całej instalacji przekłada się na bardzo niską awaryjność, wieloletnią trwałość oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Chcąc zapewnić blisko stuprocentową czystość powietrza – ważną zwłaszcza dla alergików oraz osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego – warto zastanowić się nad zamontowaniem w systemie dodatkowych filtrów, zwiększających czułość rekuperatora na pyłki, gazy oraz szereg innych, potencjalnie niebezpiecznych związków. W tym momencie osoby niezaznajomione ze specyfiką działania wentylacji mogą zadać pytanie: dlaczego nie zastosować więc tańszej, standardowej wentylacji grawitacyjnej? Już odpowiadamy.

 

Dlaczego rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej?

Efektywna wentylacja domu przy szczelnych oknach jest niestety niemożliwa. Wentylacja grawitacyjna jest w stanie pracować z wymiernym efektem jedynie z zastosowaniem nawiewników, które rozszczelniają okna, powodując naturalny ciąg powietrza, wywołany różnicą ciśnienia.

 

Tradycyjna wentylacja sprawdzała się doskonale przed erą okien plastikowych. Ich starsze, drewniane odpowiedniki nie zapewniały tak wysokiej szczelności – co stanowiło ogromną zaletę dla wentylacji grawitacyjnej, umożliwiając wymianę powietrza. Moment pojawienia się nawiewników w ofercie producentów stanowił dobre rozwiązanie pośrednie, tworzące ciąg wentylacyjny. Przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej.

 

Bo oczywiście w praktyce nie mamy żadnego wpływu na temperaturę zewnętrzną. Na samą ilość dostarczanego powietrza także niespecjalnie. W sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz znacznie spadnie, ciąg staje się bardziej intensywny, powodując nie tylko przyspieszenie przepływu, ale też spadek temperatury w pomieszczeniu. Nawiewniki muszą więc wtedy pozostać w pozycji zamkniętej, co w konsekwencji ponownie uniemożliwia skuteczny przepływ powietrza. 

 

Pozornie sytuacja może wydawać się beznadziejna. Zastosowanie wentylacji grawitacyjnej w nowym budownictwie przyjdzie nam opłacić więc albo wyższymi rachunkami za prąd, albo obniżeniem temperatury. I żadne z tych wyjść nie jest ani zalecane, ani odpowiednie dla naszego zdrowia

 

Zalety rekuperacji

Rekuperacja jawi się więc jako najlepsze możliwe rozwiązanie wentylacyjne, wręcz obowiązkowe w przypadku budynków, budowanych wedle najnowszych standardów technicznych  WT 2017 i WT2021. Rozwiązanie jednocześnie tworzące zdrowe warunki do oddychania i ograniczające ilość energii, potrzebnej do utrzymania ciepła w pomieszczeniach.

  • oszczędność – nawet do 50% niższe koszty ogrzewania domu;
  • wydajny przepływ powietrza – dzięki bezproblemowemu przepływowi;
  • odzysk energii – niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło, zgodne z normami środowiskowymi. Wysoka oszczędność szczególnie w połączeniu z pompą ciepła;
  • brak zanieczyszczeń – z uwagi na montowane filtry, zatrzymujące kurz, pył oraz inne zanieczyszczenia;
  • niski poziom emisji dwutlenku węgla – ułatwia skupienie i zdrowy sen.

 

Montaż rekuperatora – to się opłaca!

Montaż wentylacji rekuperacyjnej stanowi aktualnie najlepszy możliwy sposób na zapewnienie zdrowych warunków i świeżego powietrza w domach. W przypadku budynków energooszczędnych, projektowanych według najnowszych norm WT 2021, stanowi wręcz rozwiązanie obowiązkowe z uwagi na niemal całkowitą nieopłacalność montażu klimatyzacji grawitacyjnej. Znaczne oszczędności w kosztach energii cieplnej – zwłaszcza w połączeniu z ogrzewaniem pompą ciepła – w szybkim stopniu zwrócą ci koszt całkowitej inwestycji. Co więcej, połączenie całości z instalacją fotowoltaiczną pozwoli ci uzyskać niemal zerowy bilans energetyczny.

 

Zachęcony? Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, zajmującej się doradztwem, sprzedażą oraz montażem rekuperatorów – postaw na NAS! Nasi specjaliści w błyskawicznym czasie, po przeprowadzeniu darmowej wizji lokalnej, wykonają dla ciebie kosztorys i projekt, zaproponują optymalne rozwiązanie oraz wykonają szybki i sprawny montaż, który będzie cieszył cię zdrowymi warunkami powietrza i oszczędnościami przez całe lata!

Skip to content